Actox ABE10SC / ABE10SCF 10W C-Band (5.850 - 6.425 GHz) BUC
Actox ABE10SC / ABE10SCF
Extended C-band 10W BUC
• RF Frequency: 5.85 to 6.725 GHz
• IF Frequency: 950 to 1825 MHz
• Local Frequency: 4.9 GHz
• IF Connector: N (50Ω) or F type (75Ω)
• Output Power: +40 dBm min.
Quantity
Request for Quotation
Your Query is sent.
  •     *Required Fields
Loading
Security policy
Delivery policy
Return policy
Actox ABE10SC / ABE10SCF  – 10W Standard 5.85–6.425 GHz C-Band BUC
This smallest and lightest 10W L-To C-Band Block Up Converter is based on GaN technology. High power efficiency resulting in the low current (< 1.6 amps @ 24VDC). The unit covers Standard (5.850-6.425 GHz) C-Band frequencies.
Key Features
RF Frequency: 5.85 – 6.425 GHz
Output Power: 10W (+40 dBm min.)
Local oscillator: 4.9 GHz
IF Frequency: 950 – 1525 MHz
GaN technology for high efficiency and reliability
Incomparable low power consumption (36W max)
Auto-ranging power input: +15 to +60 VDC
Digital temperature compensation
L.O. lock and amplifier LEDs
Field-exchangeable (F/N) IF connector
Built-in redundancy option
Optional internal 10 MHz high stability reference
RoHS compliant
Three-year warranty
Mechanical & Environmental
Compact feed-mount design
Dimensions: 140 × 120 × 52.5 mm
Weight: 1.0 kg max.
Vibration/Shock: MIL-STD-810E compliant
IP67 outdoor-rated enclosure
Operating temperature: -40°C to +55°C
Applications
VSAT uplink systems
Broadcast uplinks
Teleport infrastructure
Remote satellite communication terminals
Government and military SATCOM systems
Transmit Band
5.850 - 6.725 GHz
Power Output
10W