ABE10IC/ABE10ICF - 10W Insat (6.725-7.025 GHz) C-Band BUC
Actox ABE10IC / ABE10ICF
Insat C-band 10W BUC
• RF Frequency: 6.725 to 7.025 GHz
• IF Frequency: 965 to 1265 MHz
• Local Frequency: 5.76 GHz
• IF Connector: N (50Ω) or F type (75Ω)
• Output Power: +40 dBm min.
Quantity
Request for Quotation
Your Query is sent.
  •     *Required Fields
Loading
Security policy
Delivery policy
Return policy
Actox ABE10IC / ABE10ICF  – 10W Insat 6.725–7.025 GHz C-Band BUC
This smallest and lightest 10W L-To C-Band Block Up Converter is based on GaN technology. It could be mounted directly on a feed horn. The unit covers Insat C-Band frequency (6.725-7.025 GHz).
Key Features
RF Frequency: 6.725 – 7.025 GHz
Output Power: 10W (+40 dBm min.), P-Linear 5.3W (+37.2 dBm min.)
Local oscillator: 5.76 GHz
IF Frequency: 965 – 1265 MHz
GaN technology for high efficiency and reliability
Incomparable low power consumption (39W max)
Auto-ranging power input: +15 to +60 VDC
Digital temperature compensation
L.O. lock and amplifier LEDs
Field-exchangeable (F/N) IF connector
Built-in redundancy option
Optional internal 10 MHz high stability reference
RoHS compliant
Three-year warranty
Mechanical & Environmental
Compact feed-mount design
Dimensions: 140 × 120 × 52.5 mm
Weight: 1.0 kg max.
Vibration/Shock: MIL-STD-810E compliant
IP67 outdoor-rated enclosure
Operating temperature: -40°C to +55°C
Applications
VSAT uplink systems
Broadcast uplinks
Teleport infrastructure
Remote satellite communication terminals
Government and military SATCOM systems
ABE10IC, ABE10ICF
Transmit Band
6.725 - 7.025 GHz
Power Output
10W