Actox ABE15DCM / ABE15DCMF
Extended C-band 15W BUC
• RF Frequency: 5.85 to 6.725 GHz
• IF Frequency: 950 to 1825 MHz
• Local Frequency 4.90 GHz
• IF Connector: N (50Ω) or F type (75Ω)
• Output Power: +41.8 dBm min.
Quantity
Request for Quotation
Your Query is sent.
  •     *Required Fields
Loading
Security policy
Delivery policy
Return policy
Actox ABE15DCM / ABE15DCMF  – 15W Extended 5.85–6.725 GHz C-Band BUC
This smallest and lightest 15W L-To C-Band Block Up Converter is based on GaN technology. It is designed to be mounted on the feed horn. High power efficiency resulting in the low current (<=1.5 amps @ 24 VDC). The unit covers C-Band sub-bands: Standard (5.850- 6.425 GHz) and Palapa (6.365-6.725 GHz).
Key Features
RF Frequency: 5.85 – 6.725 GHz
Output Power: 15W (+41.8 dBm min.)
Local oscillator: 4.90 GHz
IF Frequency: 950 – 1825 MHz
GaN technology for high efficiency and reliability
Incomparable low power consumption (58W max)
Advanced M&C - combined RS-232/485 / Ethernet (HTTP and SNMP ver. 2 & 3) / FSK (optional)
Auto-ranging power input: +15 to +60 VDC
Digital temperature compensation
Power and lock status LED
Field-exchangeable (F/N) IF connector
Optional internal 10 MHz high stability reference
RoHS compliant
Three-year warranty
Mechanical & Environmental
Compact feed-mount design
Dimensions: 140 × 120 × 69.5 mm
Weight: 1.2 kg max.
Vibration/Shock: MIL-STD-810E compliant
IP67 outdoor-rated enclosure
Operating temperature: -40°C to +55°C
Applications
VSAT uplink systems
Broadcast uplinks
Teleport infrastructure
Remote satellite communication terminals
Government and military SATCOM systems
ABE15DCM, ABE15DCMF
Transmit Band
5.850 - 6.725 GHz
Power Output
15W